kontakt

Danuta Adamczyk

... „Nie potrzeba mikroskopu elektronowego czy komputerowej „lupki”, aby dotknąć Tajemnicy umiejętności dostrzegania Niezwykłego w Codziennym i Wyjątkowego w Banalnym. To niewątpliwy przejaw wrażliwości artystycznej. Artysta to taki człowiek, do którego obraz i dźwięk dociera w sposób zwielokrotniony. Potrzeba ujęcia rzeczywistościw określone kadry następuje potem. Zimny obiektyw jest tylko pretekstem do ujawnienia siły cikawości, zdziwienia i radości życia. Przekazanie myśli wymaga oszczędności środków artystycznych, a milczenie jest wymowniejsze od słów. Jak kropla cudem trzymająca się gałęzi, wszystko może skłaniać do refleksji. Utrwalone na błonie fotograficznej okruchy rzeczywistości to milczące piękno tego, nad czym warto zasze się pochylić.” - tak o swojej mamie – fotografiku z zamiłowania napisała Gabrysia Pałucka w folderku do pierwszej wystawy indywidualnej Danuty Adamczyk jaka miała miejsce w Galerii Homo Faber SCK w maju 2001r.

A Danka? - Solecczanka od urodzenia. Fotografia to jej stara miłość, a tej jak powiadają rdza się nie ima. Zauroczona Solcem, a zwłaszcza jego okolicami. Wędruje pieszo a cząściej rowerem i odkrywa dla siebie i innych piękne zakątki przyrody leśnej, nadwiślańskiej oraz motywy często przez nas niedostrzegane. Jak sama mówi – jej celem w życiu jest po prostu ŻYCIE! Fotografia interesuje ją od dawna, ale jej tajniki prawdziwie zgłębia od 7 lat.

Aktywnie udziela się artystycznie. O pierwszej wystawie już była mowa. Rok wcześniej w 2000r. wzięła udział w konkursie fotograficznym pn.”Solec znany i nieznany” w którym zajęła I miejsce; rok 2002 – to wspomniana już wystawa indywidualna w Galerii homo Faber SCK pn. „W zenicie”; 2001 – udział w Plenerze Fotograficznym w Myślęcinku – wyróżnienie; 2002 – ponowny udział w Plenerze Fotograficznym w Myślęcinku – i ponownie wyróżnienie!; styczeń 2003 – udział w wystawie zbiorowej soleckich artystów pn.”Obecność II”, Galeria Homo Faber SCK; marzec 2005 – udział w wystawie zbiorowej pn.”Motyw Kobiety”w Galerii Homo Faber SCK; czerwiec 2005 – wystawa indywidualna w Kawiarnii Artystycznej „Węgliszek” w Bydgoszczy; luty 2006 – pokonkursowa wystawa fotograficzna „Impresje”, Galeria Homo Faber SCK; styczeń 2007 – udział w wystawie zbiorowej pn.”Ulubieńcy”, Galeria Homo Faber SCK. Aktywność artystyczna Danuty Adamczyk nie ogranicza się wyłącznie do wystaw własnych, ale również do uczestnictwa w prawie wszystkich imprezach i wydarzeniach jakie mają miejsce w Solcu Kujawskim. Posiada jedno z najbogatszych fotograficznych archiwum własnego autorstwa! Jej zdjęcia zdobią miejskie foldery i kroniki oraz w wielu domach zastępują na ścianach obrazy ... :-)