kontakt

Galeria Homo Faber

Galeria Homo Faber mieści się w Soleckim Centrum Kultury. Powstała w 1992 roku, a jej nazwa stała się odzwierciedleniem człowieka tworzącego, poszukującego.

Galeria poprzez swoją działalność wystawienniczą stała się propagatorem działalności artystycznej w naszym mieście, udostępniając osiągnięcia w dziedzinie sztuk pięknych uznanych artystów naszego regionu i miasta. Przyczynia się również do promocji artystów młodszego pokolenia, umożliwiając artystyczny start.

Galeria Homo Faber organizując wystawy i wernisaże, skupia również środowisko artystyczne Solca Kujawskiego. Ze sprzyjającego środowiska twórczego, za jaki uchodzi Solec, wywodzi się wielu już dziś uznanych twórców.

Doskonałe warunki ekspozycyjne i dobra organizacja wystaw przyczyniają się do ciągłego podnoszenia poziomu promocji sztuki. Galeria jest wielofunkcyjna – jej rozmiary pozwalają na swobodę w realizacji najśmielszych przedsięwzięć ekspozycyjnych, oraz zróżnicowanie w charakterze wystaw.

Pieczę nad działalnością Galerii sprawuje dyrektor Soleckiego Centrum Kultury Regina Osińska oraz plastyk SCK Anna Trzcińska. W latach wcześniejszych Galerią "opiekowali" się: Grażyna Bieńkowska, Witold Rutkowski, Grażyna Bieniek.

Wystawy

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

  • 20 lutego – 28 marca – Danuta Sowińska - Warmbier – grafika
  • 2 kwietnia – Leszek Warmbier – malarstwo
  • 8 maja - "Solec którego już nie ma” - wystawa z okazji 679 rocznicu urodzin miasta oraz wystawa „Drewnem malowane” - wystawa rzeźby
  • 18 czerwca – wystawa Rękodzieła Artystycznego Seniorów Solca Kujawskiego
  • październik – Rafał Filipski – wiklina
  • listopad – wystawa pokonkursowa zorganizowana przy okazji Europejskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych Osób Niepałnosprawnych

2003

  • 31 stycznia - "Obecność II" - wystawa prac soleckich artystów
  • 7 – 31 marca – Sławomir Mrożek - "Rysunki dawne i nowe" ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie
  • 11 kwietnia – wystawa fotogramów Jerzego Riegela i grafik Łukasza Płotkowskiego
  • 29 maja - "Zobacz mamo, co namalowałem" - wystawa prac sekcji plastycznej
  • 1 czerwca – wystawa i spotkanie integracyjne "Potrafimy"
  • 6 września – Jacek Frankowski - "Z uśmiechem do Europy" - wystawa karykatury
  • 24 października – 23 listopada – Piotr Bożejewicz - "Osoby" i „Zmęczenie” - fotografie
  • 28 listopada 2003 – 31 stycznia 2004 – Józef Chełmowski – Człowiek Renesansu

2002

  • styczeń – luty – Anna Kola - "Kroplailuzji" - fotografia
  • 15 marca – 6 kwietnia – Klaudiusz Abramski – malarstwo
  • 26 kwietnia – Janusz May i uczestnicy warsztatów rzeźbiarskich SCK – wystawa rzeźby
  • 28 maja – sierpień - „Świat Dziecięcej Wyobraźni” - wystawa prac dzieci, uczestników zajęć plastycznych w SCK
  • 27 września - "Kameleon 2002" - Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Dziecka
  • 25 października - "Komedianci Scen Polskich" - wystawa karykatury
  • 29 listopada – Stanisław Kapłoński – wystawa rzeźby

2001

  • styczeń - luty – Jerzy Puciata – malarstwo
  • 23 marca - kwiecień – Marek Chełminiak - "Nastroje" - wystawa fotografii
  • 11 maja – Danuta Adamczyk - "W Zenicie" - wystawa fotografii
  • 13 czerwca – Witold Nowak – malarstwo
  • 7 września – Alfons Domanowski - "Cztery Pory Roku" - fotografia
  • 26 październik - "Aleja Wspomnień" - wystawa z okazji 15 – lecia Soleckiego Centrum Kultury
  • 6 grudnia – Rodzinne Spotkania ze Sztuką – wystawa prac Michała Bąka i Zbigniewa Widawskiego

2000

  • grudzień - Joanna Salwarowska - Kuciewicz - "Impresje" - malarstwo
  • październik - listopad - wystawa prac uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Solcu Kujawskim
  • 24 sierpnia - 30 września - Zdzisław Mackiewicz - "Foto-Grafika"
  • 16 czerwca - 16 lipca - Gabriela Zembrzuska - grafika
  • 26 maja - Henryk Bisaga - malarstwo
  • 14 kwietnia - 14 maja - Piotr Bożejewicz - "Zdjęcia"
  • 11 lutego - Szymon Rook - rysunki, grafiki

1999

  • 11 grudnia 1999 - 30 stycznia 2000 - Marcin Czeski - witraże
  • 22 października - 21 listopada - Ewa Kamińska - malarstwo
  • 28 czerwca - "Solec na dokumentach i fotografiach z lat dawnych"
  • 23 kwietnia - 20 maja - Joanna Kruk - fotografia
  • 6 marca 1999 - wystawa Karoliny Wierzbickiej pn. "DOLMENY" - serigrafia

1998

  • grudzień 1998 - styczeń 1999 - Marek Chełminiak - fotografia
  • 9 września - "Droga '98" - Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy
  • 5 czerwca - "TALENTY" - Ogólnopolski program promocji dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie - wystawa
  • maj - czerwiec - Zbigniew Lubaczewski - "pro memoriam"
  • kwiecień - Jacek Soliński - linoryt; Jan Kaja - malarstwo
  • marzec - Leszek Goldyszewicz - malarstwo

1997

  • grudzień - wystawa prac soleckich plastyków - "Obecność"
  • październik - listopad - Sonia Zengel - malarstwo

1996

  • październik - Gabriela Adamczyk - grafika
  • 7 czerwca - 30 września - Kamila Nielek i Izabela Walicka - rysunek i grafika
  • maj - Daria Nowicka i Mirosław Wachowiak - wystawa warsztatowa
  • kwiecień - maj - Waldemar Zyśk - malarstwo
  • marzec - Andrzej Broniecki - malarstwo
  • 12 stycznia - wystawa Szubińskiej grupy plastyków "Plamas"

1995

  • grudzień - Krzysztof Piotr Tomczak - malarstwo, rzeźba
  • październik - Grażyna Bieniek - grafika projektowa
  • sierpień - wrzesień - 30 lat pracy twórczej Jerzego Buczkowskiego - grafika, malarstwo
  • czerwiec - Dorota Podlaska - tkanina artystyczna, malarstwo
  • marzec - Marek Borucki - "Sobość" - wystawa fotografii

1994

  • listopad - THE NATURA - wystawa grupy studentów II roku UMK - Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu
  • wrzesień - Hanna Pakuszewska - Karpiel - malarstwo ludowe
  • wrzesień - Paweł Walukiewicz - rzeźba
  • sierpień - Mirosław Wachowiak - rysunek
  • 6 maja - Lech Lewandowski i Wojtek Lewandowski - malarstwo
  • maj - wystawa prac sekcji fotograficznej - "Gra świateł fotografii"
  • marzec - kwiecień - międzyszkolny Konkurs Miss Mananna i wystawa prac sekcji plastycznej

1993

  • 4 grudnia - Maciej Jeliński - malarstwo
  • 22 listopada - ZŁOTY LAUR SENIORA - wystawa rękodzieła artystycznego Klubu Seniora w Solcu Kujawskim
  • 10 stycznia - luty - Dariusz Piaskowski - malarstwo

1992

  • 20 listopada - grudzień - Ryszard Rujner - malarstwo
  • 26 września - 6 października - rzeźba ludowa Pawła Walukiewicza; metaloplastyka użytkowa Kazimierza Gorczyńskiego