Nieziemska Energia - Soleckie Centrum Kultury

Soleckie Centrum Kultury

Nieziemska Energia

12 października 2020

DNI NAUKI I KULTURY są dowodem na to, że nauka i kultura nie potrafią bez siebie istnieć!

DNI NAUKI I KULTURY są dowodem na to, że nauka i kultura nie potrafią bez siebie istnieć!
Respektując wszelkie zalecenia sanitarne związane z pandemią COVID-19 zapraszamy na podsumowanie projektu NIEZIEMSKA ENERGIA.
HARMONOGRAM DNI NAUKI I KULTURY
10.10.2020
12:00
WARSZTATY ODKRYWCÓW, czyli doświadczenia dla dzieci i młodzieży, kula SCK
12.10.20
17:00
WARSZTATY ODKRYWCÓW dla dzieci, prowadzący z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, sala nr 9.
12.10.20
18:00
WYKŁAD (w galerii HOMO FABER oraz ON-LINE)
Bajki? Legendy? Fakty? Mikołaj Kopernik w literaturze dla dzieci i młodzieży Spotkanie będzie dotyczyć toruńskiego astronoma jako bohatera dawnej i współczesnej literatury dla młodego czytelnika. Prelegent przybliży wybrane utwory i pokaże, jak literatura piękna zachęca do poznawania nie tylko historii, ale i otaczającego nas świata.
Wykład poprowadzi:
Marcin Lutomierski – dr filologii polskiej; badacz i popularyzator literatury; specjalista ds. promocji Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; wykładowca na Wydziale Humanistycznym UMK; członek kilku towarzystw naukowych; autor licznych publikacji z zakresu literatury emigracyjnej XIX–XX wieku, literatury dla dzieci i młodzieży, edytorstwa naukowego i literackiego.
13.10.20
17:00 w kuli SCK WARSZTATY PLASTYCZNE
18:00 PRZEDSTAWIENIE TAJEMNICE GWIAZD amatorskiej grupy, uczestników projektu
14.10.20
18:00 WYKŁAD (w galerii HOMO FABER oraz ON-LINE)
Czy wciąż mamy przed sobą kosmiczną przyszłość?
Niepokojom i lękom zimnej wojny towarzyszył też modernistyczny optymizm. Mówił on, że jeśli będziemy się starać i ciężko pracować, stworzymy taką przyszłość, w której będziemy bez ograniczeń podróżować w kosmosie i posiadać inteligentne roboty, a wszystko to dzięki nowym, wspaniałym i pokojowym źródłom energii. Twórczość fantastyczna odzwierciedlała te nadzieje (oraz lęki). Jednakże wraz z przemianami samej nowoczesności, zmieniała się również fantastyka wyczulona na emocjonalnego ducha swoich czasów. W czasie prezentacji przyjrzymy się temu, co stało się z naszym kosmicznym optymizmem i jak zmieniała się
nasza przyszłość wyobrażana w twórczości fantastycznej.
Wykład poprowadzi:
dr hab. Krzysztof Abriszewski - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, kulturoznawca i filozof; pracuje w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu
15.10.20
17:00 Wykład TAJEMNICE NIEBA PÓŁNOCNEGO Toruńskie Planetarium
JAK ROZPOCZĘLIŚMY TĄ NIEZIEMSKĄ PRZYGODĘ?
To wszystko za sprawą przyznanego grantu dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki oraz Stowarzyszenia Rezerwat Kultury i Serdeczności z Narodowego Centrum Kultury i zaufaniu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, który w ramach projektu Terenowy Dom Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2020 – kujawsko-pomorskie” wybrał nasz projekt do realizacji.
To była iście NIEZIEMSKA PRZYGODA!
Warsztaty, spotkania, dyskusje, nowe poznane osoby i możliwość odkrycia tajemnic nie jednej z gwiazd.
Były warsztaty „Jesteśmy odkrywcami", warsztaty "Odlotowe doświadczenia", własne lunety, obserwacje nieba, warsztaty plastyczne „Gwiazdy są wszędzie”, zadania do gry terenowej, stworzyliśmy przedstawienie teatralne „Tajemnice gwiazd", które pokażemy Wam w trakcie Dni Nauki i Kultury.
Powyższe wydarzenia dzieją się równolegle w trakcie zajęć szkolnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki oraz w godzinach popołudniowych w Soleckim Centrum Kultury.
Mimo aktualnej sytuacji zapraszamy do śledzenia wszelkich działań on-line.
Pamiętajcie. Nikt z nas nie jest samotną gwiazdą. Jesteśmy częścią gwiazdozbioru. Razem - tworzymy konstelacje. Wspólnie - sięgamy gwiazd.