Jesteś tutaj: Start / O Nas

O Nas

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

"Demagogom od siedmiu boleści Zakładamy dziś szlaban na usta Tolerancja niech tutaj zagości Ludzie przecież mają różne gusta"

Ten fragment autorskiej piosenki kabaretu "Szlaban" jest najlepszym mottem tego wszystkiego, co dzieje się pod dachem i nie tylko, co firmuje SOLECKIE CENTRUM KULTURY.

W tym roku Placówka nasza obchodzi 30 urodziny i jak gołym okiem widać - dojrzewa z dnia na dzień, prowadząc bogate życie codzienne i odświętne. Mamy nadzieję, że zauważają to przede wszystkim odbiorcy naszych propozycji, mieszkańcy Solca Kujawskiego.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY w artystycznych programach i plenerowych imprezach stara się zajmować obszarami tematycznymi i społecznymi, które określić można przy pomocy prostych słów: serdeczność, integracja, uśmiech, łagodność obyczajów, wrażliwość na sztukę i walka z przemocą.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY ma swoje firmowe imprezy, które wychodzą daleko poza granice Solca Kujawskiego. Największym autorskim projektem Reginy Osińskiej jest Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych - "Terapia Śmiechem". To nie tylko przegląd, ale także batalia o znaczenie śmiechu w rehabilitacji osób upośledzonych. Swoje znaczenie i rozgłos mają już Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich "Teatr po pracy", pokazujące jak teatr może być szlachetnym hobby dla osób dorosłych o różnych zawodach, czego żywym przykładem jest Grupa Teatralna SCK "Szlaban".

SOLECKIE CENTRUM KULTURY za najważniejszych widzów i uczestników uważa mieszkańców Solca, proponując liczne festyny i imprezy plenerowe, np. "Dzień Serdecznych" , "Urodziny Miasta" , Festyny radiowe i nadwiślańskie, Spotkania Miłośników Tańca Nowoczesnego, a bardziej zainteresowanym: SLAM poetycki, "Kantor Wymiany Myśli", recitale aktorskie, spotkania literackie. Oczywiście także, nad wyraz uroczyste premiery własnych grup i zespołów artystycznych dziecięcych, młodzieżowych a nawet ludzi w jesieni życia. Dużym zainteresowaniem cieszą się wernisaże w Galerii "Homo Faber", prezentującej rodzimych i krajowych artystów.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY to miejsce życzliwe, integrujące artystyczne i intelektualne środowisko Solca Kujawskiego. Działają tu niezwykli ludzie skoncentrowani na kulturze w powiązaniu z innymi dziedzinami aktywności społecznej, czego dowodem min. powołanie Stowarzyszenia "Rezerwat Kultury i Serdeczności". W czasach gdy wszystko wokół się komercjalizuje, najważniejszym celem jest uruchomienie wrażliwości na innych, tworzenie warunków, by pomóc twórcom w rozwoju ich talentów. Staramy się proponować zjawiska niekonwencjonalne, inicjujące proces poszukiwania nowych form wyrazu artystycznego oraz nowych form obecności sztuki na co dzień w 15 - tysięcznym miasteczku.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY prowadzi działalność o charakterze interdyscyplinarnym obejmującym różne dziedziny sztuki profesjonalnej i amatorskiej, takie jak muzyka, plastyka, rzeźba, taniec, teatr, film, literatura. Udziela także w tej mierze pomocy organizacyjnej szkołom, placówkom kulturalnym nie tylko w całej gminie. Prowadzi szeroko rozumianą edukację kulturalną.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY na co dzień zaprasza do realizowania swoich marzeń i talentów w sekcjach i klubach zainteresowań:

 • Sekcja Plastyczna
 • Pracownia Rzeźbiarska
 • Sekcja Tańca
 • Zespół wokalny "I Co Dalej?"
 • Pracownie Teatralne
 • Zespół wokalny Seniorów "Inwencja"
 • Chór mieszany "Cantabile"
 • Studio Nagrań
 • Klub Aktywności Młodzieży
 • Nauka gry na gitarze od podstaw
 • "Klub Szalonego Małolata"
 • "Akademia Aktywnego Seniora"
 • "Klub Kolekcjonera"
 • Formacja Dziecięca "Gigusie"

SOLECKIE CENTRUM KULTURY utrzymuje stały, całoroczny kontakt z dziećmi i młodzieżą . U nas nie istnieje pojęcie "sezonu ogórkowego". Nie ma przerw zimowych ani letnich, a wręcz odwrotnie podczas ferii pełno tu szalonych i kolorowych pomysłów, zawsze z niecodziennym "odlotowym" hasłem przewodnim.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY - Dyrekcji i zespołowi przyświeca generalna myśl, aby Nasz Dom Kultury był prawdziwym DOMEM DLA WSZYSTKICH i skupiał pod swym dachem wszystkich chętnych i . zagubionych, bez względu na wiek, sytuację życiową i przekonania.

SOLECKIE CENTRUM KULTURY dysponuje salą widowiskową na 280  w zależności od klimatu imprezy z możliwością profesjonalnych seansów filmowych. Kula to znakomite miejsce na spotkania kameralne na ok. 90 osób, także na zlecone uroczystości rodzinne i firmowe. Ponadto do dyspozycji naszych gości jest obszerna galeria na piętrze, holl z szatnią, młodzieżowy klub w piwnicy, garderoby i pracownie artystyczne. Obiekt jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, podjazd, toalety).

 

Szanowni Państwo. Solecczanie. Nasi wierni Bywalcy!

Niemalże wszystkie nasze propozycje są opatrzone dopiskiem WSTĘP WOLNY, choć niejednokrotnie, by je przygotować ponosimy niemałe koszty. Proponujemy taką formę zapraszania Państwa, bo pragniemy byście wszyscy Państwo mieli dostęp do kultury. Wiemy, że są tacy, którzy czują się niekomfortowo, gdy wszystko jest za darmochę. Uprzejmie informujemy, że w sekretariacie SCK są dostępne CEGIEŁKI NA KULTURĘ w różnych nominałach od 5 do 100 złotych. Na kulturę, na działalność statutową, a więc nie tylko na występy  znanych  artystów, ale także na kredki i papier dla dzieci z sekcji plastycznej SCK. Na Kulturę.

SPRZYMIERZEŃCY, SPONSORZY, DARCZYŃCY I PATRONI MILE WIDZIANI