kontakt

Teatr Szlaban

GRUPA TEATRALNA „SZLABAN" SOLECKIEGO CENTRUM KULTURY

Mamy w Polsce tysiące, jeśli nie setki tysięcy, amatorskich teatrów - dziecięcych, młodzieżowych, studenckich, offowych, a nawet zacnych teatrów seniorów, że o zawodowcach nawet nie wspomnimy! Natomiast na palcach kilku rąk policzyć można teatry amatorskie, w których występują ludzie dorośli różnych nieartystycznych zawodów, co to aktorstwo mają za hobby, a spotkania z Muzą Melpomeną to sposób na spędzenie wolnego czasu, czyli - „teatr po pracy”. Taki właśnie jest Szlaban ! Tak właśnie zrodził się pomysł na OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA TEATRÓW AMATORSKICH – "TEATR PO PRACY”. Spotykamy się w Solcu Kujawskim już od kilku lat.

SZLABAN powstał w kwietniu 1997 r. Początkowo był środowiskowym kabaretem prezentującym składanki, złożone ze znanych piosenek i tekstów a także własnej twórczości satyrycznej… . Matką chrzestną Szlabanu jest p. Renia, czyli Regina Osińska – Dyrektor Soleckiego Centrum Kultury, a reżyserem wszystkich spektakli – naonczas dziennikarz, a teraz instruktor ( starszy instruktor! ) teatralny SCK – Piotr Szymański.

Od Na pełnym morzu Sławomira Mrożka zaczęła się nasza teatralna przygoda. W większość spektakli występują dorośli wariaci – aktorzy amatorzy, mieszkańcy Solca Kujawskiego. W projektach sygnowanych Szlaban / Scena młodzieżowa występują uczniowie soleckich szkół ponadpodstawowych. Historia Szlabanu zamyka się w ludzkich losach; przewinęło się przez nasz teatr ok. 100 osób w różnym wieku i o różnych profesjach… od kierowcy po właścicielkę księgarni. Przychodzili, odchodzili – dosłownie i w przenośni. Ciągle jeszcze liczymy na nowe twarze… . Sukcesy Szlabanu to głównie kolejne premiery i codzienne granie, choć przy niektórych tytułach pojawiają się wzmianki o nagrodach na festiwalach i przeglądach.


Przez kilkanaście lat zrealizowaliśmy 20 spektakli

„STACYJKA SOLEC" - Wieczór Kabaretowy - premiera w kwietniu 1997 r.

„SZOPKA KARNAWAŁOWA" - Premiera – styczeń 1998 r.

„NA PEŁNYM MORZU" Sławomira Mrożka - premiera – wrzesień 1998 r.

„WESELE W BIESIADNYM NASTROJU" - premiera w lutym 1999 r.

„DOROŚLI SĄ DZIWNI" - według „Małego Księcia” Antoine de Saint -Exupery) - premiera w maju 1999 r.

„SERENADA" Sławomira Mrożka – premiera w marcu 2000 r.

„PROSZĘ, ZRÓB MI DZIECKO” Mirko Stiebera - premiera – 14 lutego 2001 r .

„RYP W PIP, czyli OSTATNIE TANGO W SOLCU” wg „Tanga” Sławomira Mrożka - premiera 8 marca 2002 r.

„SERENADA II” - wznowienie spektaklu z roku 2000 w zmienionej obsadzie i w innej aranżacji przestrzennej. Premiera w Walentynki – 14 lutego 2003 r.

„PIASKOWNICA” wg. sztuki Michała Walczaka - Scena Młodzieżowa Teatru „Szlaban”. Premiera 12 czerwca 2002 r. GRAND–PRIX na Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu „KATAR ‘2004”.

„SNY” Iwana Wyrypajewa - Scena Młodzieżowa - premiera 29 kwietnia 2004 r.

„AMATOR ZIELENI” Piotra Szymańskiego – Monodram, w którym wystąpił Zbigniew Woźniak. Premiera w listopadzie 2003 r.

„MATKA” - monodram w wykonaniu Anny Sułkowskiej, oparty na tekstach Witkacego, Mrożka i Muskarii. Premiera 4 grudnia 2004 r. w Toruniu podczas festiwalu teatralnego „KATAR”. Nagroda główna GRAND–PRIX.

„KRÓL UMIERA” wg E. Ionesco - premiera - 19 lutego 2005 r.

„DRUGI POKÓJ” Zbigniewa Herberta - premiera 4 grudnia 2005 r.

„KWINTESENCJA” Radosława Dobrowolskiego - premiera 1 maja 2006 r.

„PLACKI” - na motywach sztuki Ryszarda Latko ” Tato, tato sprawa się rypła” – premiera 21 kwietnia 2007 r .


„ANTYGONA” Miro Gavrana - premiera 6 grudnia podczas konfrontacji amatorskiej twórczości artystycznej regionu "KATAR ’2008" w klubie Odnowa w Toruniu - nagroda dla Michała Maloka w Toruniu oraz podczas IV Teatrów po pracy – kwiecień 2009 r.


„ŚMIERĆ WEDŁUG WOODY ALENA" - premiera 18 listopada 2009 r.


„KRÓL MIĘSOPUST" Jarosława Marka Rymkiewicza, premiera - maj 2010 r.


W jednym z prowincjonalnych miasteczek centralnej Polski, w podupadającej bibliotece spotykają się dwie kobiety: zaniedbana, samotna bibliotekarka - Halina, kontrolowana przez zaborczą matkę, uciekająca przed nią w świat książkowych romansów i atrakcyjna żona miejscowego biznesmena - Roksana , dla której jedynym sensem życia są pieniądze i ich wydawanie. Trudno byłoby o dwie bardziej różne dziewczyny, a jednak - pomimo wszystkich, wydawałoby się, niemożliwych do pokonania różnic - te dwie kobiety połączy szczególna więź i pewien wspólny sekret.

Oto w skrócie treść nowej sztuki, którą przygotowuje Szlaban – próby trwają, a premiera zaplanowana jest na... . Kto to wie?

Marcin Szczygielski

"Wydmuszka"

Osoby:
Halina Kociemba - MONIKA KUCHTA ( z lewej )
Roksana Kluczyk - JULITA ŁOBOCKA

PS> WYDMUSZKA: skorupka jajka, którego zawartość została wydmuchana przez małą dziurkę.


Chcesz zobaczyć i przeczytać więcej? <-- Zajrzyj tutaj -->