Zdjęcia z VI edycji wrzesień ‚2008

24 wrz 2008

Kolejne zdjęcia tym razem już VI edycji Europejskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych można obejrzeć tutaj.

VI EUROPEJSKI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – „TERAPIA ŚMIECHEM”

14 mar 2008

Szanowni Państwo

Z radością i wzruszeniem donosimy wszem i wobec , że VI Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych – „Terapia Śmiechem” – odbędzie się !

Spotkajmy się 19 września 2008r. w Solcu Kujawskim, w małym życzliwym i uśmiechniętym miasteczku między Toruniem a Bydgoszczą.

Zapraszamy do udziału tych, którzy już u nas gościli i – jak mam nadzieję – z myślą o naszym Przeglądzie, przygotowują kolejny spektakl. Liczymy jednak także na spotkanie z nieznanymi dotąd artystami – amatorami z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, szkół i ośrodków specjalnych z całego kraju.

EUROPEJSKI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – „TERAPIA ŚMIECHEM’

…to parada zespołów teatralnych i estradowych osób niepełnosprawnych, którzy bawiąc się i przeżywając swój występ – bawią innych i dają im niecodzienne przeżycia – pozytywne wibracje.

…to także spotkanie wychowawców, terapeutów i wolontariuszy, zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, szukających nowoczesnych metod rehabilitacyjnych. Warsztaty „Terapii Śmiechem”, prowadzone przez fachowców bez wątpienia pokazują jak dotrzeć humorem, dowcipem i zabawą do ludzi wystraszonych i zdezorientowanych własną niemocą, często nawet nieuświadomioną … Uczestnicy warsztatów otrzymują zaświadczenia o ich odbyciu.

ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W VI „TERAPII ŚMIECHEM”…

…należy najpóźniej do 23 sierpnia 2008 r. nadesłać wypełnioną i potwierdzoną instytucjonalnie Kartę Zgłoszenia. Należy się spieszyć, bo w przypadku dużego zainteresowania lista gości może być zamknięta wcześniej! Kartę zgłoszenia można pobrać komputerowo z naszej internetowej strony: [tutaj] Tam znajdziecie także szczegółowy regulamin Przeglądu, a także wspomnienia z poprzednich edycji EPMFTON.

Zespoły przyjeżdżają na własny koszt instytucji delegującej. Ze swej strony zapewniamy smakowite posiłki i wszelaką życzliwą pomoc podczas trwania przeglądu, a także popisy gwiazd polskiej sceny kabaretowej. Naszych Niepełnosprawnych Gości przyjmujemy, oklaskujemy i nagradzamy, przyznając „Złote Beczki Śmiechu” i inne „odznaczenia” oraz dyplomy. Możemy także pomóc w załatwieniu noclegów w Solcu Kujawskim lub okolicy.

Prezentacje powinny udowadniać terapeutyczną moc śmiechu i nie powinny trwać dłużej niż 25 minut. Zostawiamy sobie prawo wyboru zgłoszonych propozycji i układ prezentacji. Zespoły zakwalifikowane zostaną poinformowane niezwłocznie telefonicznie.

UWAGA !

 

Konkurs jakiego jeszcze nie było!

 

[właściwie był, ale my jesteśmy uparci!]

 

NAJŚMIESZNIEJSZY BANK ŚWIATA!

 

Szukamy najbardziej szalonego, oryginalnego, rozpukowego i zaraźliwego śmiechu!

Nagraj swój śmiech – wyślij wraz z Kartą Zgłoszenia [ także do 23 sierpnia 2008r.] na „konto naszego Banku Śmiechu”. Jeżeli nasi eksperci [Jury Ponuraków] rozbawią się do łez –masz szansę na bank odebrać nagrodę – już 19 września w Solcu Kujawskim w Soleckim Centrum Kultury podczas…

VI EUROPEJSKIEGO PRZEGLĄDU MAŁYCH FORM TEATRALNYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – „TERAPIA ŚMIECHEM”

Szanowni Państwo, to nie żart, a poważny konkurs w niepoważnym klimacie, ale z poważnymi nagrodami. Na dowolnym nośniku [płyta CD, płyta DVD, taśma magnetofonowa ] należy zarejestrować autentyczny śmiech indywidualny Waszego Podopiecznego, załączając do płyty czy taśmy metryczkę z następującymi danymi: 1. Imię i nazwisko śmiechodawcy, 2. Jego wiek, 3. Nazwa placówki i miejscowość

Wszystkie nagrania zostaną przesłuchane przez jury i 5 rechoto – śmiechów zostanie zakwalifikowanych do finału, podczas którego – 19 września – wybrane osoby będą musiały na scenie zaprezentować swój śmiech na żywo i bez łaskotania. Publika zdecyduje kto otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Mamy nadzieję, że za kilka lat nasz Bank Śmiechu będzie dysponował tysiącami rozchichotanych wkładów I OPANUJE ŚMIECHEM NIE TYLKO EUROPĘ!!!!

 

* * *

 

UWAGA!

 

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą specjalnie na okoliczność Naszego spotkania przygotowanej Maskotki Grupy – ŚMIECHUSIA’2008. To także, jeszcze jeden szalony …

 

SPECJALNY KONKURS.

W dniu imprezy jury wyłoni postać najbardziej pasującą do naszego spotkania, czyli najbardziej uśmiechniętą, zrelaksowaną i… szczęśliwą. Na najoryginalniejszego Śmiechusia a także na Wasze Credo, wpisane w kartę zgłoszenia czekają liczne nagrody rzeczowe.

Czekam na Was w Solcu Kujawskim.

 

Jestem przekonana, że będzie jeszcze śmieszniej i serdeczniej.

 

Wpadnij chociaż na chwilę i podziel się uśmiechem.

 

Prosimy o kontakt telefoniczny, e- mailowy lub pocztą tradycyjną. Rozwiejemy wątpliwości, prześlemy dodatkowe materiały i informacje, ustalimy warunki Waszego udziału.Serdecznie ZAPRASZAM
Pozdrawiam i łączę wyrazy szacunku.

 

Autorka pomysłu –

 

Dyrektor Soleckiego Centrum Kultury
Regina Osińska

 

O każdej porze: 0/604 234 212

 

e – mail : reniaosinska@wp.pl

 

Dyrektor – Regina Osińska

 

tel.: 052 387 9810 fax. 052 387 9811

 

e – mail: centrumkultury@sck–solec.com

Soleckie Centrum Kultury
jest całkowicie przygotowane na przyjęcie osób na wózkach (podjazd, winda, wc…)

KARTA ZGŁOSZENIA [pobierz]

Zdjęcia z V edycji wrzesień ‚2007

27 wrz 2007

Kolejne fotki tym razem już V edycji Europejskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych można obejrzeć tutaj.

Dziękuję…

21 wrz 2007

Pięknie dziękuję wszystkim, którzy od pięciu już lat – a właściwie jeszcze dłużej, wszak działam w Solcu od września 1993 roku – wspierają mój pomysł „Dnia Serdecznych”, który z kolei przeobraził się w największą i najważniejszą imprezę Solca Kujawskiego. W Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych – „TERAPIA ŚMIECHEM.

Po raz piąty gościmy niepełnosprawnych artystów z różnych stron Polski wraz z terapeutami. Idea połączenia warsztatów terapii śmiechem, prezentacji teatralnych i popisów kabaretowych – znajduje coraz większe grono entuzjastów. Cieszę się, że mogę tak konsekwentnie udowadniać, że śmiech i dobra zabawa mogą być lekarstwem na wiele chorób i bolączek współczesnego świata. Śmiech otwiera ludzi pokrzywdzonych przez los, przywraca do pozytywnego i godziwego życia. Potwierdzają to coraz częściej i głośniej lekarze różnych specjalności, a także ci, którzy z ludźmi upośledzonymi pracują na co dzień. Gdyby to ode mnie zależało, kazałabym wprowadzić terapię śmiechem do wszystkich placówek wychowawczo –rehabilitacyjnych! No cóż.. to tylko moje marzenia.

Tymczasem, jak to się mówi – robię co mogę.

Program soleckich uśmiechniętych spotkań jest zawsze wyjątkowy, bo przyjeżdżają do nas wyjątkowi ludzie, tworząc niespotykaną atmosferę wspólnej zabawy i szacunku dla cudzych ułomności. Swoja zawodową terapię śmiechem serwują także gwiazdy estrady, które często nie mogą wyjść z podziwu przed jaką publicznością występują.

To prawdziwa lekcja serdeczności i pokory dla wszystkich malkontentów, to ukazanie istoty humoru, który przecież jest wpisany jest w filozofię życia każdego człowieka, a ludziom niepełnosprawnym pomaga odzyskać wiarę w siebie. Gdy patrzy się na ich uśmiechnięte twarze podczas naszego Przeglądu – chce się żyć i robić jeszcze więcej dla tego środowiska i dla Solca Kujawskiego.

Dziękuję wszystkim tym, bez których nie byłoby „Terapii Śmiechem” w Soleckim Centrum Kultury – moim współpracownikom, patronom, sponsorom,darczyńcom i wolontariuszom. A także wszystkim mieszkańcom Solca, także tym którzy przesyłają mi na ulicy serdeczne uśmiechy. Dają mi one bardzo wiele. Dziękuję.

Uśmiechnięta Autorka Projektu

Regina Osińska

„Terapia Śmiechem” for English

20 wrz 2007

We would like to invite to the special Internet meeting in Solec Kujawski !

The Fifth European Small Theatre Forms Festival of Disabled Persons – Therapy by Laughter starts on 21st of September at 9.30 at the Solec Culture Centre.

Twenty theatre, cabaret and stage groups will take part in this year’s Festival. They represent centres for disabled persons ( occupational therapies, special facilities, integrated schools) from various parts of Poland.

As every year, there will be the therapy by laughter workshops and other artistic activities.

Jacek Ziobro and „Kabaret Skeczków Męczących” („the Cabaret of Tiring Skits”), Polish stars of cabaret, will appear on the stage. The band „Po stronie nadziei” ( „On the side of hope”) will bring a positive energy. ” The Clown Circus” and „Show Ruphert & Rico” will do their best to entertain everyone. „The Dinosaur art activities” will be led by the „DELTA association – the Jurassic Park in Bałtów ”

The fifth European Small Theatre Forms Festival of Disabled Persons – Therapy by Laughter will be transmitted alive on the Internet on the website

We would like to invite to the conversation !

Scenariusz Imprezy

13 wrz 2007

21 Września 2007 – data zbliża się wielkimi krokami to już za kilka chwil wkroczymy w świat uśmiechów na naszych twarzach, znany jest już nam scenariusz całej imprezy, czyli, kto, i o której, zapraszam ze strony terapii do zapoznania się ze scenariuszem imprezy „Terapii Śmiechem”.

Co nowego…

30 sie 2007

„Śmiech to zdrowie” ! To pozornie banalne i odwieczne, stwierdzenie nabiera w ostatnich latach zupełnie innego wymiaru. Śmiechoterapia stała się dziedziną nauki, a rolę śmiechu w leczeniu zaczynają dostrzegać lekarze różnych specjalności. Już dziś nie trzeba nikogo przekonywać, jak ogromną rolę może tu odegrać kontakt z teatrem, z publicznością, z twórczą tremą i radością po spektaklu.
Po raz piąty zjadą do Solca Kujawskiego niepełnosprawni artyści amatorzy, by wziąć udział w Europejskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych – „Terapia Śmiechem” 21 września 2007r. Ta największe i najważniejsze przedsięwzięcie Soleckiego Centrum Kultury, projekt autorski Reginy Osińskiej – znalazło swoje stałe miejsce nie tylko w Soleckim kalendarzu imprez i odbija się coraz większym echem w środowiskach osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w całej Polsce…
W tegorocznym Przeglądzie, weźmie udział kilkanaście zespołów teatralnych, kabaretowych i estradowych, reprezentujących ośrodki dla niepełnosprawnych ( warsztaty terapii zajęciowej, placówki specjalne, szkoły integracyjne) z różnych stron Polski . W tym roku warsztaty terapii śmiechem poprowadzą :
Dr Władysław Kubień z Czech Absolwent wychowania plastycznego i języka polskiego na Uniwersytecie Ostrawskim. Pracuje w Gimnazjum z Polskim Językiem Wykładowym w Czeskim Cieszynie. Od 7 lat w gimnazjum prowadzi Szkolne Kółko Alternatywnych Prezentacji Artystycznych, czyli SZKAPĘ, która współpracuje z młodzieżą niepełnosprawną. Występowali w Czechach, Polsce, Niemczech i Austrii.
Przemysław Grządziela – choreograf, aktor i clown. Założyciel, szef i reżyser znanego w kraju i za granicą gdańskiego Teatru PINEZKA”
Szczegółowy program już wkrótce znajdzie się na afiszach i w kolejnym numerze „Wiadomości z Ratusza „
Tymczasem z satysfakcją odnotujmy jeszcze , że jedną z gwiazd Przeglądu będzie Jacek Ziobro.
Przygodę z kabaretem rozpoczął już w liceum, jednak przez następne lata bliżej związał się ze sportem – a szczególnie z koszykówką. Dzięki tej koszykówce ukończył wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego i Pedagogikę Specjalną. Później jednak zaczął uczyć w szkole, co ostatecznie przekonało go, że woli się wygłupiać na scenie.
Teraz „wygłupia się” w sposób profesjonalny, serwując widzom dawkę niebanalnego humoru, opartego na gagach, dowcipach sytuacyjnych i parodiach. Jego skecze są zawsze aktualne i nawiązują do bieżących wydarzeń. Nazwisko zobowiązuje, więc ostatnio Jacek Ziobro zaczął interesować się polityką. Oczywiście z punktu widzenia satyryka.
Jako kabaret jest całkowicie swojski i nieszkodliwy. Można dawkować go w różnych ilościach – w postaci występów godzinnych, 40- i 20-minutowych. Biorąc jednak pod uwagę, że śmiech to zdrowie, wskazane są oczywiście dawki największe.

V „Terapię Śmiechem” zrealizujemy ze środków Starostwa Powiatowego – Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu i Urzędu Miasta i Gminy Solec Kujawski.
Patronat honorowy nad imprezą objęli między innymi: Poseł do Parlamentu Europejskiego – Tadeusz Zwiefka, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski – Antoni Nawrocki.
Patronaty medialne do teraz zadeklarowało Polskie Radio SA – „Program 1”, „Radiowa Trójka”, a także ogólnopolski miesięcznik „Integracja”.
Jak dotąd na listę sponsorów i darczyńców wpisali się nasi wierni przyjaciele: PW „Solbet”, PKO BP w Solcu Kujawskim, PD „Drobex”, ZW „Klimat Solec”, WPP „Granit”, oraz redakcja pisma satyrycznego „Twój Dobry Humor”.

Głosujcie !!!

29 sie 2007

Zapraszam serdecznie do zostawienia po sobie śladu w naszej Księdze Gości. Zostawiajcie notki co sadzicie o imprezie, gratulacje, podziękowania…
Od dziś w pełni funkcjonuje nasza Sonda w której możecie oddawać swoje głosy.

„Terapia Śmiechem” w internecie!

18 sie 2007

Już 21 września Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych „Terapia Śmiechem” na żywo w Internecie. Więcej szczegółów bliżej imprezy.

TERAPIA ŚMIECHEM – ODSŁONA PIĄTA

3 sie 2007

Szanowni Państwo!
Będę wdzięczna za wszelkie refleksje i przemyślenia na temat Terapeutycznej Mocy Śmiechu – Zapraszam do rozmowy.
Regina Osińska

Po raz piąty przystępujemy do realizacji Przeglądu Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych – Terapia śmiechem. Odbędzie sie 21 września 2007r. w Soleckim Centrum Kultury w Solcu Kujawskim i przebiegać będzie w dwóch podstawowych kręgach.

Po pierwsze – pragniemy zaprezentować amatorskie grupy osób niepełnosprawnych z rożnych stron Polski, uprawiające różnorodne formy scenicznej wypowiedzi, których głównym elementem jest śmiech, dowcip i rozrywka – kabarety, zespoły estradowe, teatry dramatyczne, taneczne

Po drugie podczas Warsztatów Terapii śmiechem, prowadzonych przez fachowców w tej dziedzinie – będziemy sie starali przekazać instruktorom, opiekunom, nauczycielom i terapeutom walory wychowawcze i terapeutyczne tej młodej dziedziny. Na pewno przekonamy uczestników, ze śmiech może być lekarstwem i pokażemy jak go stosować, by pomoc ludziom pokrzywdzonym przez los mimo wszystko cieszyć sie życiem i być otwartym na otaczający świat. Imprezie towarzyszyć będą ogólnopolskie konkursy interdyscyplinarne związane z meritum naszego spotkania.

Głównym organizatorem tej imprezy i całego przedsięwzięcia jest dyrektor Soleckiego Centrum Kultury – pani Regina Osińska.